Chytrý květináč

Chytrý květináč potřebuje lidskou nebo technickou podporu

Přírodu a čerstvou zeleninu potřebujeme po celý rok, i když zrovna venku mrzne a půda odpočívá. Zároveň však máme spoustu povinností a zájmů, takže na domácí zahradničení zbývá málo času. Vyzkoušejme tedy chytrý květináč, který vyžaduje jenom minimální lidskou obsluhu. Eventuálně, pokud bude propojen s inteligentním domem, může fungovat naprosto automatizovaně.

Kosmické agentury, například americká NASA a evropská ESA, vymýšlejí nové zemědělské postupy, díky kterým mají pozemské plodiny růst i v okolním vesmíru ideálně bez lidské námahy. Ovšem pokud bazalka, paprika nebo salát mohou teoreticky v budoucnu prospívat třeba na Měsíci, potom automatizovanou zahrádku dokážeme zbudovat i během zimního období ve svém domě. Tento vynález totiž patří mezi řadu technologií, které sice původně byly určené pro vesmírné lety, ale nakonec nacházejí uplatnění taky v běžném pozemském životě.

Poloautomatická interiérová zahrádka

Prohlédněme si jednu z elektronických domácích pěstíren, které můžeme koupit. Na první pohled vypadá jako obyčejný truhlík, ale funguje spíše jako dětská skládačka. Obsahuje elektrický kabel se zástrčkou, vodní nádržku a speciální prodloužitelnou lampu. Potřebujeme taky semínka vybrané plodiny, které koupíme v předchystaných bábovičkách „chytré půdy” („smart soil”). Tuto hlínu vložíme do speciálních kelímků a pro začátek zakryjeme víčky, aby rostlinné zárodky mohly uvnitř v klidu klíčit, zatímco budou vstřebávat živiny a kyslík. Názornou aplikaci uvidíte v následujícím videu, které však bohužel není okomentované česky, nýbrž pouze anglicky.

Další video zachycuje, jak v poloautomatické domácí pěstírně vyroste například bazalka, tedy v ideálním případě.

Chytrý květináč sám vyschne nebo popálí

„Ze svojí úrody jsem vyrobila nejčerstvější a nejchutnější pesto, jaké jsem kdy jedla! Teď ale musím přemýšlet, jak využiju tolik sklizně, která mi stále přibývá,” píše recenzentka Lisa Freedman. Ale zároveň přiznává nedostatky tohoto elektrického truhlíku:

Silná záře

Chytrý květináč vždycky 16 hodin intenzivně svítí (asi jako otevřená lednička) a 8 hodin zůstává vypnutý, než se opět automaticky zapne. Takže byste tuto zahrádku měli zprovoznit ráno, aby v následujících nocích nezářila a případně nerušila spáče.

Omezená nádržka

Chytrý květináč však sám o sobě nefunguje úplně automaticky, musíte doplňovat vodu. Plná nádržka vydrží řádově týdny, nikoli měsíce.

Statické osvětlení

Taky musíte průběžně zvyšovat lampu, aby se rostlina nespálila o žárovku.

Manuální sklizeň

Rovněž úroda nepřistane na talíři sama, čeká na ruce svého majitele.

A samozřejmě jde taky o cenu. Menší verze chytrého truhlíku, obsahující 3 kelímkové květináče, stojí kolem 100 eur. Připočtěme ještě „chytrou půdu” s plodinami, za zhruba 10 eur. Dohromady vychází přibližně 2 800 Kč. Plus 200 Kč ročně za elektřinu, pokud zahrádka pojede nepřetržitě.

Smarteon tip: integrace s celou domácností

Chytrý květináč může fungovat plně automatizovaně jako součást inteligentního domu. V takovém případě si zahrádka sama doplní vodu využije třeba dešťovku zachycenou do retenční nádrže. Lampa se bude průběžně zvyšovat její rameno se bude zvedat tak, aby žárovka nespálila rostoucí rostlinu. Automatizovaně lze řešit i sklizeň a energii zajistí domácí fotovoltaická elektrárna, v co nejefektivnějším módu.


Category: