Jak funguje hlasový asistent a proč vyhrává Alexa od Amazonu?
Mluvenou řečí běžně komunikujeme, když potřebujeme rychle předat nějakou informaci. Díky hlasovému asistentovi takhle můžeme ovládat svůj dům nebo automobil. Nejžádanějšími technologiemi jsou v tomto ohledu Echo neboli Alexa (od Amazonu), Google Home, Apple HomePod a Cortana (od Microsoftu). V praxi však uvidíme, že samotný „chytrý reproduktor” ještě chytrou domácnost nedělá.
Hlasoví asistenti jsou na trhu teprve několik málo let, ale rychle se stávají součástí každodenního lidského života, především v USA: V průměru už na jednu americkou domácnost připadá jeden instalovaný chytrý reproduktor, přičemž tento trh meziročně roste o desítky procent. * Spojené státy přitom bývají v informačních technologiích napřed, takže podobný vývoj můžeme zanedlouho očekávat i v dalších zemích, včetně České republiky.
Nejžádanější hlasoví asistenti ostatně vznikli právě v amerických společnostech: Apple HomePod neboli Siri (představen světu roku 2011), Cortana od Microsoftu (2014), Amazon Echo neboli Alexa (2014) a Google Home (2016). Všichni komunikují primárně anglicky, ale postupně se doučují také další světové jazyky a časem zřejmě zvládnou rovněž češtinu.
Šampion musí umět komunikovat s ostatními
Některé tuzemské subjekty už tento trend zachytily, například automobilka Škoda Auto a.s. nebo Český rozhlas. Řidiči tak mohou prostřednictvím hlasového asistenta zjistit, kde se nachází jejich vozidlo, kolik paliva zbývá v nádrži, jestli mají zamčené dveře a zavřená okna apod. Posluchači Radiožurnálu zase mohou chytrému reproduktoru nařídit, aby přehrál rozhlasové zprávy.
Obě zmíněné české instituce používají primárně hlasového asistenta od Amazonu, který ve Spojených státech jasně dominuje a ve srovnávacích testech často vyhrává svojí kompatibilitou. Dokáže tedy dobře komunikovat s řadou dalších chytrých přístrojů, což v komplexnějších systémech bývá klíčové. Uveďme právě na tomto příkladu, jak hlasový asistent může fungovat.
Jak používat Amazon Echo a mluvit s Alexou
Hlasový asistent má svoji hmatatelnou hardwarovou část – reproduktor, který dokáže zprovoznit i laik. Čím inteligentnější domácnost však chceme, tím více budeme potřebovat IT specialisty – vývojáře, aby naprogramovali potřebný software. Postupujme krok za krokem.
Umístění
Reproduktor Amazon Echo umístíme někam do domu, kde se bude hezky vyjímat, například na stůl, skříňku nebo poličku, každopádně však aspoň 20 centimetrů od nejbližších zdí a oken.
Appka
Pokračujeme mobilní aplikací Amazon Alexa (stáhnutelnou pro Android nebo Apple), eventuálně webovými stránkami alexa.amazon.com. Zde vybereme konkrétní přístroj (kromě základního reproduktoru Echo existují také alternativy Echo Dot, Echo Plus a další, odlišné designově, velikostí a dalšími parametry).
Instalace
Během instalace budeme vyzváni, abychom reproduktor připojili do elektřiny a několik minut počkali, než jeho světlo změní barvu z modré na oranžovou. V tento moment bychom měli poprvé uslyšet Alexu, jak říká: „Hello.”
Nastavení
Přes mobilní aplikaci nebo webové stránky pokračujeme nastavením, mimo jiného vybereme „heslo”, kterým oslovíme Alexu, aby poznala, že spolu začínáme hovořit. Až do tohoto momentu zvládne instalaci laik, následuje však pokročilejší fáze.
Skills
Samotný reproduktor poslouží jako zábavná hračka, ovšem pokud má pracovat jako chytrý moderátor celé domácnosti, potřebuje další schopnosti a propojené přístroje.
Řada „Alexa Skills” už existuje, například Škoda Connect, díky které propojíme Echo a automobil, abychom se potom doma mohli ujistit: „Alexa, ask Skoda if I locked my car.“ – Načež Alexa odpoví, zda máme zamčený automobil. Na stránkách Amazonu vidíme, že konkrétně tato „Skill” dostala perfektní uživatelské hodnocení. Jenže některé přístroje od svého výrobce takovou vývojářskou podporu nemají.
Takže, co když chceme přidat Alexe „Skill”, kterou ještě nikdo uspokojivě nenaprogramoval? V takovém případě můžeme buďto kódovat sami, nebo potřebujeme důvěryhodného IT specialistu.
Splněná přání
Ideální chytrá domácnost funguje automaticky podle představ svého majitele, takže se sama kompletně zabezpečuje, teplotně a světelně reguluje, průběžně větrá, hospodaří s vodou, vyrábí energii apod. Hlasový asistent Alexa potom slouží podobně, jako mobilní aplikace nebo nástěnné tlačítko. Zařídí dodatečné požadavky, například pokud chceme narychlo připravit saunu, pustit nový film v domácím kině, nebo navodit atmosféru pro nečekaný večírek apod.
„Hlasové ovládání jsem si vyzkoušel, když jsem byl v Las Vegas, v jednom místním hotelu. Byl jsem nadšen. Takového asistenta chci mít i doma, v Praze,” vypráví podnikatel Martin Fedor. „Jenže když jsem v Čechách hledal firmu, která dokáže integrovat celý dům prostřednictvím hlasového ovládání, dlouho jsem nemohl nikoho kompetentního najít,” pokračuje český byznysmen. Nakonec dostal doporučení na naši společnost Smarteon Systems s.r.o. Zajel tedy do Brna, aby navštívil showroom chytrého bydlení a probral svoji vizi s projektovým manažerem Janem Páralem, vývojářem Lukášem Matěnou a technickým ředitelem Vojtěchem Zavřelem. – A když odcházel, věděl, že integrátora svého chytrého domu konečně našel.
Hlasový asistent, zásobovač a zdravotník
Jako každý nástroj, také Alexa může být pouhou hračkou, nebo dokonce kontraproduktivní zbytečností. Například pokud bude sloužit lenochovi, který chce jenom sedět v křesle, místo aby udělal aspoň pár kroků a zmáčkl nástěnné tlačítko. Inteligentnímu uživateli však pomůže k bohatšímu životu a prospěšné práci.
Smarteon tip: zdravotnický monitoring
Hlasový asistent vám může hlídat e-mailovou schránku a kalendář, rezervovat místo v restauraci, objednat nákup, vyhledat potřebné informace na Wikipedii, nebo umí komunikovat se zdravotnickými monitorovacími přístroji, aby na povel změřil třeba hladinu cukru v krvi. Možnosti jsou takřka neomezené, záleží na vašich zájmech a fantazii.
* Podle federální agentury USA, United States Census Bureau, je ve Spojených státech asi 119 milionů domácností. Podle průzkumu, který provedla tamní mediální organizace National Public Radio a výzkumná společnost Edison Research, bylo koncem roku 2018 v amerických domácnostech asi 119 milionů hlasových asistentů, přičemž jejich počet meziročně narostl o 78 %.
Category: Technology