Nová generace chytrých domů

Nová generace chytrých domů vzniká v Brně

V jihomoravské metropoli jsou vyvíjeny stavby, které se budou učit z lidského chování, aby se průběžně přizpůsobovaly svým majitelům. Mají fungovat naprosto automatizovaně a přitom podle vašich představ. Nová generace chytrých domů tedy bude pečovat o konkrétního člověka nebo rodinu, aniž by vyžadovala lidskou obsluhu.

V domácnostech přibývají automatické přístroje, které mají svým majitelům usnadnit život. Po moderních vysavačích, ledničkách a pračkách přišly myčky, sušičky, rekuperační jednotky, elektronické zabezpečovací systémy (EZS) a další užitečné vynálezy. Samy o sobě ale vyžadují lidskou obsluhu. A navíc pokud nejsou smysluplně propojené, mohou působit kontraproduktivně – třeba když zároveň topení topí a klimatizace chladí.

Proto vznikly první inteligentní domy, kde jsou jednotlivé prvky propojeny, aby spolu dokázaly komunikovat a kooperovat. Takže se například automaticky ztlumí nebo vypne topení, když jsou otevřená okna, aby tepelná energie zbytečně neunikala ven. Následně přibyly chytřejší ovladače, díky kterým můžeme celou domácnost řídit nejen pomocí mobilní aplikace, nebo přes jedno nástěnné tlačítko, ale také hlasem.

Empatická architektura budoucnosti

„Naše práce začíná tak, že několik hodin nasloucháme klientovi, abychom potom naprogramovali jeho vysněné bydlení. Chceme však vytvořit novou generaci inteligentních domů, které budou dokonale integrované a budou se učit z lidského chování,” vysvětluje Vojtěch Zavřel, odborník na chytré bydlení a technický ředitel české společnosti Smarteon Systems.

Stejným směrem míří taky někteří vizionáři na západním pobřeží Atlantiku. „Chytrá domácnost v budoucnosti uspokojí moji novou potřebu dříve, než si vůbec uvědomím, že mám takové přání,” předpovídá Andrew Weinreich, který koncem minulého století založil první internetovou sociální síť. A na příkladu upřesňuje, jak může nová generace inteligentních domů fungovat: Sama objedná, nakoupí, převezme a správně rozmístí věci, které právě potřebujete a postrádáte.

Automatické zásobování podle vašich priorit

Nová generace chytrých domů sama, prostřednictvím svých senzorů pozná, co majiteli začíná scházet – třeba určité hygienické a čistící prostředky, jeho oblíbené potraviny apod. Vaše inteligentní domácnost tedy potřebné věci objedná on-line. Jakmile přijede přivolaný distribuční vůz a vystoupí kurýr, dům odemkne svoje vchodové dveře a přes reproduktory vyzve návštěvníka, aby v předsíni položil zásilku na zem. Mezitím bude muže nahrávat na video a taky bude připravena spustit alarm, kdyby poslíček prováděl nějaké hlouposti. Po jeho odchodu zase zabezpečí vchod a pomocí robota rozmístí doručené předměty na jejich místa.

Nová generace chytrých domů

Automatizace samozřejmě skýtá rizika, což ovšem platí obecně pro všechny technologie, které nejsou dostatečně vyspělé. Odborníci na počítačovou bezpečnost průběžně varují, že lze například špehovat lidi přes levnou domácí kameru nebo odemknout cizí auto. „Pro ochranu chytré domácnosti jsou nyní ústředními tématy: strojové učení a umělá inteligence,” konstatuje společnost Bitdefender, jejíž bezpečnostní programy používá zhruba 500 milionů lidí.

I díky podobným odborníkům ovšem pokročilých technologií přibývá. „Do 10 let budou mnozí z nás žít v chytrých domácnostech – inteligentních a koordinovaných ekosystémech. Součástí budou kromě softwaru různé přístroje nebo roboti, kteří budou vykonávat domácí práce, a dokonce s námi navazovat emoční vztahy,” vyvozuje ze současných trendů a svých výzkumu globální konzultační společnost McKinsey & Company.


Category: