Cena inteligentní elektroinstalace a chytrého domu

Cena inteligentní elektroinstalace a chytrého domu

Pohodlné a bezstarostné bydlení má smysl pro člověka, který zná vysokou hodnotu svého času, umí žít a obklopuje se dalšími vzácnými lidmi. Užitná hodnota jeho chytrého domu je totiž podstatně vyšší, než pořizovací cena inteligentní elektroinstalace, jak uvidíme v následujících propočtech.

Moderní stavby mají minimální spotřebu elektřiny a tepla, nebo dokonce dosahují energetických přebytků, díky svojí sofistikované architektuře a pokročilým technologiím. Chytrý dům obsahuje navíc ještě inteligentní elektroinstalaci, a proto obsluhuje své obyvatele, místo aby vyžadoval jejich péči. Automaticky splní vaše přání, takže nemusíte přecházet mezi ovládacími panely, mačkat řadu čudlíků nebo dálkových ovladačů. Následující kalkulačka vám spočítá, kolik můžete v chytrém domě ušetřit času, který lze převést na peníze.

Přidaná hodnota chytrého domu

Přenechme rutinu technologiím, a ušetříme spoustu drahocenné duševní energie. Příkladem budiž zakladatel společnosti Microsoft, Bill Gates, který svůj chytrý domov pojmenoval libozvučně „Xanadu“. Všechny technologie tam má dokonale integrované a naprogramované, aby fungovaly samostatně, takže sám nemusí dělat žádné rutinní úkony, jako třeba zapínat a vypínat světla, regulovat teplotu nebo zabezpečovat vchod. Místo toho může odpočívat a doplňovat nebo smysluplně využívat svoji duševní energii. Mimochodem, prostřednictvím svého investičního fondu Cascade Investment udělá jenom několik málo obchodů ročně, ovšem natolik promyšleně, že nadále patří mezi nejbohatší žijící lidi (ačkoli hrdě platí obrovské daně a velkoryse přispívá na charitu).

V chytrých domech bydlí rovněž nejbohatší Češi, jako Petr Kellner nebo Andrej Babiš. Ale zdaleka nejde jenom o časové úspory, investorskou disciplínu a společenský status. Do našeho showroomu přichází stále více lidí, kteří inteligentní elektroinstalaci zažili například v amerických hotelech, a totéž chtějí mít doma v České republice – právě kvůli svojí osobní a nepřenosné zkušenosti. Chtějí bydlet pohodlně a bezstarostně, přičemž pro tato slova našli nový a lepší obsah.

Smarteon tip: Po teorii pokračujte zážitkem

Projděte se pod inteligentním osvětlením, pohlaďte chytré závěsy a centrální nástěnné tlačítko, kterým můžete ovládat všechno od rotující televizní obrazovky, až po ohleduplný hudební přehrávač… Zveme vás na komentovanou prohlídku našeho showroomu.

Pořizovací cena inteligentní elektroinstalace

Přidanou hodnotu chytrého domu tedy známe, nyní porovnejme náklady. Cena inteligentní elektroinstalace představuje zhruba 10 % celkových výdajů za nový dům. Takže pokud kompletní stavba bude stát například 5 milionů Kč, pohybujeme se kolem 500 000 Kč. Mějme ovšem na paměti, že něco by stála také tradiční elektroinstalace, která sice umí přenášet elektřinu, ale nedokáže integrovat jednotlivé technologie a zprostředkovávat mezi nimi inteligentní komunikaci.

V internetových obchodech bývá „chytrá domácnost“ prodávána za výrazně menší cenu, v lepším případě jde však o pouhé hračky, které vás na chvíli pobaví. Některé „smart“ přístroje reálnou hodnotu prakticky nemají – například decentní noční osvětlení toalety nestačí, pokud mezi postelí a sociálním zařízením nemáte inteligentní LED pásky. A jiné doplňky mohou dokonce způsobit tragédii – třeba laciný a izolovaný bazénový alarm, který nezahrnuje kvalitní kamery, infračervené závory, není napojen na kvalitní sirénu, maják, mobilní aplikace atd.


Category: