Chytrá zahrada o sebe pečuje podle předpovědi počasí
Poctivá fyzická práce na vlastním pozemku svědčí lidskému tělu i duši, bohužel však nemusí stačit. Újmu můžeme utrpět například kvůli extrémním povětrnostním podmínkám, živelným pohromám nebo zlobivým dětem, které přitom samy potřebují ochranu. Rizika ovšem prudce klesnou, pokud citlivě propojíme přírodu a vyspělé technologie. Vznikne chytrá zahrada, která se obhospodařuje sama, případně dohodnutým signálem varuje svého majitele.
Dominantami měst jsou stavby a technologie, a proto aspoň občas hledáme oázu klidu a odpočinek tam, kde naopak převažují rostliny a živočichové. Zaznívají dokonce hlasy, že bychom měli přírodu vnímat pozorněji – třeba kvůli klimatu. „Brambory jsou letos výrazně dražší, protože panuje mimořádné sucho, a v brzké době se stejná dynamika dotkne i masa, mléka a dalších potravinářských produktů,” píše filosof a sociolog Karel Dolejší. „Neexistuje žádná úroveň elektronizace a digitalizace, která by pohnula statistikami teplot a průměrných srážek,” poznamenává.
Na opačném konci názorového spektra najdeme optimisty, tvořící „chytré domy a zahrady”. V těchto místech můžeme zapomenout na rutinní činnosti a relaxovat, nebo dělat kreativní práci, kterou stroje nezvládnou. „Povětrnostní podmínky takhle sice nezměníme, ale díky domácí automatizaci hospodárněji využijeme srážky. Jde taky o bezpečnost a pohodlí. Nové technologie nám nejenom ulehčí život, ale můžou být nápomocné například rodinám s malými dětmi, seniorům nebo tělesně postiženým,“ říká Lukáš Matěna, vývojář naší společnosti Smarteon Systems, která chytré systémy programuje.
Hnojení a zavlažování můžeme automatizovat
„Smart Garden” neboli chytrá zahrada leccos zvládne sama. Může mít podobu interiérového truhlíku nebo skleníku, který se autonomně hnojí a zalévá. Větší potenciál však skýtají venkovní prostory – trávníky, záhony, altány nebo bazény. I tady může fungovat automatizace, jednotlivé funkce ovšem pohodlně přenastavíte pomocí mobilní aplikace, prostřednictvím které taky odkudkoli zkontrolujete aktuální stav (zavlažování, osvětlení apod.).
Komunikace probíhá i obráceně. Pokud na pozemku hrozí nebezpečí (například neplánovaně začne hořet oheň), chytrá domácnost vám může poslat varovnou zprávu. Eventuálně informuje také hasiče, policii apod.
Smarteon tip: inteligentní vodohospodářství
Když ochoříme nebo musíme na dlouhou dobu odjet pryč během vegetačního období, potřebujeme na zahradě záskok. I nejochotnější přítel však může špatně odhadnout situaci a štědře zalít květiny krátce předtím, než mohutně zaprší.
Chytrá zahrada se zavlažuje automaticky a přitom bere v potaz předpověď počasí. Takže šetří vodu, pokud podle meteorologů připlouvají dešťové mraky. Srážky potom zachycuje do retenčních nádrží, čímž vytváří zásoby. Při průtrži mračen tak zároveň zabraňuje lokálním povodním a chrání květinovou výzdobu. A co když se meteorologové mýlí a navzdory jejich předpovědi nezaprší vůbec nebo sprchne pouze málo? Zahrada se sama zalije později.
Přírodu vnímá také chytré osvětlení. Zapíná se postupně, tak aby během soumraku plynule nahradilo sluneční záření, což oceníte například při zahradní oslavě. Můžete nerušeně diskutovat, žertovat a rozjímat s přáteli, aniž byste náhle seděli ve tmě, nebo plýtvali elektřinou kvůli předčasnému osvětlení.
Chytrá zahrada dává pozor i na děti
Chcete-li zkrátit zelený pažit, ale nemáte čas nebo chuť, pošlete na zahradu automatickou sekačku. Chytrý robot odvede svoji práci a přitom dává pozor, aby někoho neohrozil. Takže jakmile kolem sebe zaznamená pohyb zvířete nebo dítěte, změní směr, případně se zastaví.
Na bezpečnost může dbát i chytrý bazén. Pohybová čidla kolem nádrže vás upozorní, že příliš blízko vodní hladiny skotačí dítě, které by se mohl utopit. Chytrá zahrada vás nebo odpovědnou čistící firmu také zavčas informuje, kdy bude vhodná další údržba bazénu – například doplnění chloru. Anebo automaticky spustí bazénový vysavač v době, kdy se uvnitř nikdo nekoupe a je zapotřebí vysát nečistoty.
Category: Technology