Smart Home

Smart Home: laciná hračka, nebo profesionální systém?

Chytrá domácnost musí dokonale vyhovovat svému majiteli, a právě proto potřebujete spolehlivé specialisty, kteří vyplní vaše sny. Buďte obezřetní vůči laciným přístrojům, přestože jsou často prodávány pod nezávazným označením „Smart Home“.

Inteligentní bydlení zůstává svobodným prostorem, v pozitivním i problematickém slova smyslu. Zatímco například nízkoenergetické nebo pasivní domy musejí vyhovovat závazným technickým normám, „Smart Home” neboli chytrá domácnost dosud není oficiálně definovaná. Takže obchodníci mohou tuto značku libovolně používat jako marketingový slogan, ačkoli o vašem bydlení mají velmi rozmanité představy. Srovnejme dva opačné extrémy.

Riskantní zábava pro kutily

Mezi nejlacinější alternativy, které jsou prodávány jako Smart Home, patří čínský balíček Sonoff. Obsahuje tři elektrické komponenty: přepínač, zástrčku a nástěnný spínač. Za tuto sestavu zaplatíte dohromady řádově stovky českých korun, ale potom musíte nějak vyřešit instalaci. Pokud všechno dopadne dobře, některé svoje spotřebiče budete moci ovládat prostřednictvím mobilního telefonu nebo slovně. Například anglicky přikážete větráku, aby se zapnul.

„Toto řešení je nesmírně jednoduché a zároveň nesmírně chytré. Za nízkou cenu můžu udělat Smart Home prakticky ze všeho. Napadá mě třeba chytrá chata. Nepotřebujete být technicky zdatní, abyste zprovoznili tento Smart Home, protože zapojit zástrčku zvládne každý,” říká Petr Krejcar ze společnosti Alza.cz, která provozuje stejnojmenný internetový obchod. Přiznává však, že kompletní instalaci samostatně provádět nebude, aby nemusel nastřihávat elektrický kabel.

Uživatel zkrátka musí počítat s tím, že za danou cenu nezíská zařízení na dlouhou dobu, ale spotřební zboží – což nemusí být nutně špatně.

Domov pro chytré investory

Luxusní chytrou domácnost nabízí například rakouská společnost Loxone. Tentokrát máte k dispozici řadu komponent, díky kterým vznikne snadno ovladatelný a přitom inteligentní domov. Žaluzie se automaticky zvednou, nebo spustí a natočí podle aktuálního slunečního svitu. Umělé osvětlení plynule zareaguje na houstnoucí tmu, přičemž bude měnit takzvanou barevnou teplotu, aby vás teplými odstíny ve správný čas naladilo k odpočinku. Vytápění se samostatně zesílí, nebo ztlumí, takže stále zůstane zachovaná žádoucí pokojová teplota

Ale pozor, domácnost je opravdu inteligentní, jenom pokud jsou její části propojené a umějí spolu komunikovat. Takže stejná čidla slouží k různým účelům, přičemž fungují automaticky a nevyžadují vaše manuální zásahy.

Smarteon tip: nahřátý ručník pro partnerku

Pokud najmete odborníky, aby celý systém nainstalovali a naprogramovali, dostanete hotovou chytrou domácnost podle svých představ a zaplatíte řádově desetitisíce až statisíce korun. Záleží na vás, uskutečnit lze skoro cokoliv.

Do našeho showroomu přišli například manželé, kteří v koupelně ve stejnou dobu preferují odlišnou teplotu. Pán je otužilejší, ale nakonec se cítí komfortně oba. Paní má nyní ve správný čas automaticky nahřátý župan tak, aby se cítila příjemně.

Smart Home vám musí vyhovovat

Vaše sny o chytrém domově se mohou stát skutečností, ale mezitím musíte zdolat několik dilemat. Přitom neexistují objektivně „správné” a „chybné” možnosti. Volte takové varianty, abyste byli spokojeni.

Kutilství, nebo profesionalita?

Jestli rádi improvizujete, máte radost ze samostatné práce a berete sportovně případné neúspěchy, můžete koupit „chytrou domácnost” z některého levného e-shopu. Jinak zajděte za profesionály, kteří obvykle nabízejí bezplatnou úvodní konzultaci.

Jenom měření, nebo i ovládání?

Některé firmy prodávají pouze měřidla, která monitorují spotřebu energií, a svůj produkt prezentují jako „chytrou domácnost”. Zvažte však, nakolik jsou tyto informace samy o sobě užitečné, zda zvyšují vaše pohodlí, do jaké míry vedou k úspoře času a peněz. Pokud chcete svoje spotřebiče ovládat pomocí mobilního telefonu nebo hlasem, potřebujete něco lepšího.

Sériová výroba, nebo osobní přístup?

Možná vám stačí základní tovární nastavení, kterému se přizpůsobíte. Anebo chcete domov, který bude vaším věrným obrazem. Ve druhém případě se začíná analýzou uživatelských potřeb, aby vám následně elektrikáři nainstalovali a programátoři naprogramovali chytrou domácnost „na míru”. Moderní inteligentní domov se potom dokáže přizpůsobovat vašim potřebám.

Bezdrátové řešení, nebo dráty?

Kvůli bezdrátovému řešení (Wi-Fi, ZigBee, Z-Wave nebo Loxone Air) nejsou nutné stavební úpravy, technici jenom do stávající nemovitosti přidají několik doplňků. Ale kabelová chytrá domácnost bývá někdy hodnocená jako spolehlivější a bezpečnější.

Nechávat data doma, nebo využívat „cloud”?

Některé chytré domácnosti fungují do jisté míry autonomně, protože všechny potřebné komponenty mají pod jednou střechou. Jiné systémy ale potřebují připojení k internetu, zpracovávaná data neustále odesílají do této sítě a nastavují se přes takzvané „cloudy” (externí servery). Ve druhém případě je pravděpodobnější, že dojde k napadení a ztrátě dat.

Jakou preferujete značku?

Levné alternativy můžeme srovnávat podle ceny. Pokud vám jde o vysokou kvalitu a bezpečnost, máte daleko širší výběr. V tuzemsku jsou nejoblíbenější značky Loxone, Control4 a Crestron, jejichž distributoři nabízejí komentované prohlídky ukázkových chytrých domácností.


Category: