Chytrá robotická sekačka

Chytrá robotická sekačka šetří lidský čas i přírodu

Tráva poskytuje domov mnoha roztomilým a užitečným živočichům, jakmile se však příliš rozroste, překáží člověku. Chytrá robotická sekačka bude samostatně zastřihávat a zužitkovávat přebytečné býlí, přitom však neohrozí váš majetek ani děti a nechá dostatek prostoru pro drobnou zahradní faunu. Ušetříte energii a čas, abyste mohli pohodlně odpočívat v příjemném prostředí.

Okrasné květiny a zeleninové záhony dělají dobrý dojem, jenom pokud zkrotíme okolní plevel a trávu. Po environmentální stránce jsou ideálními pomocnicemi ovce, které přebytečné býlí potichu spasou a přitom nechají žít drobné obyvatele zahrady, například berušky a luční koníky. Ale málokdo máme dostatek prostředků, abychom mohli chovat hospodářská zvířata. A kosa sice vychází jako nejlevnější alternativa, avšak její obsluha fyzicky vyčerpává.

Takže většinou vyhrávají motorové travní sekačky, které hlučně odvádějí svoji práci a přitom šetří lidskou energii. Potřebují „jenom” benzín, naftu nebo elektřinu a náš čas. Za sebou obvykle nechávají kraťounký trávník, který sice vypadá úhledně, ale bývá zbavený veškerého hmyzího života, a proto dostal přezdívku „zelený beton“. Pokud byste raději dělali něco jiného a přitom nechcete zahubit všechnu faunu, možná využijete chytrou robotickou sekačku. Funguje samostatně, podobně jako automatická pračka nebo myčka – a navíc je učenlivá, takže vyhoví vašim prioritám.

Vlastnosti „elektronické zahradnice“

Pracuje tiše, po malých kouscích, samostatně a přitom neúnavně. Chytrá robotická sekačka svému majiteli slouží jako „dokonalá ovečka”. Shrňme hlavní výhody tohoto stroje.

Poslušnost

Pracuje v předepsaný čas, třeba každé ráno od 6. do 8. hodiny. Jezdí pouze po vymezených místech, které pozná například pomocí GPS navigace. Sekačku můžete kdykoli zablokovat, třeba pokud pořádáte zahradní piknik.

Inteligence

Díky zabudovaným senzorům se vyhne překážkám – spadené větvi apod. Nepojede do svahu, který má příliš prudký sklon.

Pečlivost

Trávu seká do předepsaná výšky, třeba 24 hodin denně, pokud budete chtít.

Samostatnost

Chytrá robotická sekačka pozná, že má málo energie v baterii, a zapojí se do nabíječky. Pokud tak bude naprogramována, schová se před deštěm. Sekačka taky automaticky přestane pracovat, jakmile se zahrada sama začne zalévat, aby neohrozila zavlažovací zařízení.

Bezpečí

Chytrá robotická sekačka se zastaví, a navíc schová svoje břity, pokud zaznamená blížící se pohyb, aby neohrozila dítě, psa nebo kočku. Nepřesekne ani elektrický kabel, ležící na zemi. Navíc obsahuje alarm, který se rozezvučí, jakmile je nadzvednuta (například zlodějem).

Nehlučnost

Elektrická robotická sekačka vydává asi takový hluk jako puštěný domácí větrák, takže může pracovat i v noci, aniž by rušila svoje spící majitele.

Hnojení

Trávu seká po maličkých kouscích, které potom podle některých zahradníků slouží jako půdní hnojivo.

Robotické sekačky jsou vyráběny například společnostmi Bosch, Husqvarna nebo Honda. Hlasové ovladače vznikají především pod značkami Amazon, Google a Apple. Tyto přístroje, celý dům a zahradu je však zapotřebí propojit, což nejlépe zajistí specializovaný integrátor.

Kolik stojí chytrá robotická sekačka

Doposud popisujeme samé výhody a jak sami tušíte, kvalita bývá drahá. Robotické sekačky na tuzemském trhu stojí od 12 000 Kč, až po vyšší desítky tisíc. Při výběru srovnávejte, které stroje vtláčejí drobounce posekanou trávu do země (abyste nemuseli nic shrabovat), jakou plochu dokážou obsloužit (běžně 700 m2) nebo jak prudký svah vyjedou (aspoň 25% sklon). Inteligentní technologie ovšem nejlépe fungují, pokud jsou součástí chytrého domu a zahrady, kterou můžete ovládat hlasovými pokyny, případně odkudkoli prostřednictvím mobilního telefonu.

Smarteon tip: živá zahrada

Chytrou robotickou sekačku lze nastavit tak, aby plnila svoji funkci automatizovaně a přitom byla snadno ovladatelná. Můžete poručit například z obývákového křesla, aby vyjela do práce, a ona poslechne – váš povel bude totiž přenesen dalšími přístroji. Anebo chytrou robotickou sekačku pošlete do terénu, zatímco budete na zahraniční dovolené, prostřednictvím mobilní aplikace.

Vaši umělou ovečku můžeme zároveň naprogramovat tak, aby na vhodných místech ponechávala vyšší trávu pro luční kobylky, opylovače nebo cvrčky. Výsledkem budou úhledně posekané pěšiny a plácky, zahrada se však nestane pouhým „zeleným betonem“. Budete žít komfortně, a zároveň ponecháte prostor živočichům, takže kolem sebe během jara nebo léta uvidíte například poletující motýly, berušky a čmeláky.


Category: