Inteligentní domácnost

Inteligentní domácnost může být bezpečná, nebo laciná

Skutečný domov stojí na harmonických vztazích. Lidé o sebe vzájemně pečují, zatímco volný prostor nechává vyniknout vkusnému nábytku, jehož části jsou esteticky sladěné. Inteligentní domácnost navíc spojuje jednotlivé technologie, aby fungovaly jako bezpečný, automatizovaný a přitom snadno ovladatelný systém.

Naši dávní předkové by byli nadšení, kdyby viděli automatickou pračku, elektrickou zářivku nebo moderní vytápění. A technický vývoj pokračuje. Stále jasnější kontury získává „inteligentní domácnost”, která bude standardem v dalších dekádách: Jednotlivé spotřebiče budou vzájemně komunikovat a svým majitelům ušetří spoustu rutinní práce – nejenom fyzické, ale také intelektuální.

Pozitiva a negativa chytrého bydlení

Například při noční rozespalé cestě na toaletu nebudeme muset přemýšlet, kde ve tmě nahmatáme lampičku. Jakmile se nohama dotkneme země, automaticky se rozsvítí decentní osvětlení, které mžourajícím očím nezpůsobí šok, ale citlivě ukáže cestu. Když na okna dopadnou ostré sluneční paprsky, žaluzie se samy nastaví tak, aby uvnitř bylo příjemně. A v chladných měsících se vytápění samostatně ztlumí nebo zesílí, abychom šetřili na nákladech za energie, když jsme pryč, ale vraceli se do tepla.

Takhle vypadá optimistický scénář, který se stává skutečností – někteří lidé už „Smart Home” neboli chytrou domácnost mají. Ale naslouchejme taky pesimistům, abychom předešli eventuálním chybám. Zrovna letos přišel do kin nový česko-slovenský film Důvěrný nepřítel, který zobrazuje „inteligentní dům” jako žárlivého tyrana. Na rozdíl od této umělecké fantazie sice reálně není možné, aby nemovitost poslala na svého obyvatele nájemného vraha. Ale nějaká (přinejmenším teoretická) negativa přece jenom existují, a nejlépe vyniknou vedle skutečných výhod inteligentní domácnosti.

5 příjemných faktů

Pohodlí

Inteligentní domácnost sama zvládne mnoho rutinních úkonů, které by jinak museli několikrát denně opakovat její obyvatelé. Jednou z funkcí může být automatizovaný úklid – vysávání koberců, mytí oken a toalety apod.

Snadné ovládání

Ideální domácnost funguje podle vašich představ, aniž by potřebovala vaši obsluhu. Ale pokud chcete, svůj domov můžete ovládat různými způsoby: například slovně (hlasovým ovládáním), přes nástěnné tlačítko, dálkový ovladač, mobilní aplikaci nebo třeba takzvané NFC nálepky. Vhodný způsob lze vybrat podle situace.

Stálý přehled

Svoji inteligentní domácnost můžete pomocí mobilní aplikace kontrolovat a ovládat odkudkoli, třeba z opačného konce planety. Takže například z dovolené vypnete zářivku, kterou jste omylem nechali zapnutou.

Bezpečí

Inteligentní domácnost umí simulovat přítomnost svého majitele (vytáhne a zatáhne rolety, zapne a vypne světlo apod.). Takže případný zloděj zvenčí nezjistí, kdy jste pryč. Domácnost taky rozešle varovnou zprávu, pokud hrozí havárie nebo vloupání: svému majiteli a případně také policii nebo hasičům apod.

Úspora

Inteligentní domácnost šetří čas, a také energii. Například optimalizuje provoz solárních panelů podle počasí. Automatické zalévání květin zůstane vypnuté, pokud se blíží déšť. Hudba hraje jenom v místnosti, kde se právě nacházíte…

5 varovných informací

Stavební úpravy

Inteligentní domácnost sice může být kompletně bezdrátová. Ovšem jako spolehlivější bývá někdy hodnocená „chytrá elektroinstalace”, která vyžaduje stavební úpravy.

Cizí jazyk

Na trhu najdeme několik „hlasových asistentů”, přes které můžeme inteligentní domácnost ovládat hlasem. Zatím však chybí alternativa v českém jazyce, musíme komunikovat například anglicky.

Nebezpečí

Laciná cena bývá vykoupena rizikem. Některé chytré domy posílají citlivá data svých obyvatel na externí servery (do „cloudu”), takže člověk nemá nad svými informacemi plnou kontrolu.

Náklady

Špičková chytrá elektroinstalace stojí zhruba 7 až 12 % celkové ceny dané nemovitosti. Tuto investici můžete hodnotit jako výhodnou, pokud máte rádi pohodlí. Ale vložené peníze se obvykle nevrátí následnými energetickými úsporami.

Servis

Řada firem sice nainstaluje chytrou elektroinstalaci, ale potom už neprovádí požadované úpravy, ani pokud jsou zapotřebí.

Inteligentní domácnost minimalizuje současná rizika

„Chytrý dům, kde jsou jednotlivé přístroje propojené, mohou zvenčí napadnout hackeři. Heslo pro bezdrátový internet lze teoreticky zjistit například přes některé chytré zářivky. Citlivé obchodní informace už hackeři zkusili ukrást prostřednictvím ledničky,“ říká Francisco Maroto, ředitel španělské společnosti OIES Consulting, která se zabývá „internetem věcí” (napojením další techniky na globální počítačovou síť).

„Už dneska je běžné, že lidé svoje citlivé informace spravují přes internet, například elektronické bankovnictví. Inteligentní domov tedy v tomto ohledu neznamená nové riziko, naopak může zvyšovat vaše bezpečí, je však potřeba na bezpečnost a soukromí myslet už při návrhu. Já v chytré domácnosti bydlím a neměnil bych,” říká Vojtěch Zavřel, technický ředitel naší společnosti Smarteon Systems, která inteligentní domy a byty programuje.

Smarteon tip: Sledujme dlouhodobé trendy

Zloději a slídilové budou jistě nadále hledat cesty, jak zneužít moderní techniku a proniknout do našeho soukromí. Ale soudě podle dosavadního vývoje, chytré domy budou stále častější a lepší, protože jsou vlastně pokračováním osobních počítačů, internetu nebo moderních telefonů, které taky navzdory nástrahám uspěly.


Category: